Nečitelné kapitoly
Mladé roky budoucího piráta obestírá mlžný opar, jako tomu bývá u každého hrdiny, který jako by vypadl ze stránek dobrodružného románu. Narodil se začátkem 17. století. V Mšenu u Mělníka mají poměrně jasno, že to bylo právě tam, ale historikové spekulují i o Praze. Heřmanův otec byl pravděpodobně bohatý obchodník, který padnul na straně stavů v bitvě na Bílé Hoře. Mladíka tak v domovině nic nedrželo a vydal se do Amsterdamu studovat zeměměřičství a geografii. Postupem času se stal nejlepším kartografem ze třídy. Nizozemsko bylo v oné době koloniální supervelmocí, což představovalo ideální startovní pozici pro tak Heřmanovu dobrodružnou povahu. Dlužno říct, že Heřman starší byl možná také protestantským knězem, který podobně jako Komenský ze země i s rodinou utekl. A mladý Augustin možná nestudoval v Holandsku, ale v Londýně… Pro náš příběh je podstatné, že jednoho dne sbalil hoch svých pár svršků a vydal se hledat své štěstí do ještě neprozkoumané Ameriky.V roli businessmana

Augustin jako postrach moří
Ale pěstitelství Heřmanovu dobrodružnou povahu nedokázalo naplnit. Proto si v roce 1649 koupil moderní brigu, které dal název La Grace („Půvabná“) a vydal se loupit na širé moře. Z novopečeného kapitána se stal jeden z nejobávanějších bukanýrů v Karibiku, který spolupracoval i s rumovou legendou Henry Morganem. Augustin ale nebyl obyčejným mořským lupičem, nýbrž korzárem s oficiálním posvěcením přepadat lodě nepřátelské britskému impériu. Mezi jeho nejznámější kousky patří zajetí hned dvou španělských lodí u břehů Guatemaly, plně naložených tabákem, vínem a cukrem. Obchodního ducha v sobě ale nezapřel, takže do Evropy z nového kontinentu pravidelně vozil i velké náklady kožešin a tabáku. Teď už je asi jasné, proč jsme z jeho strategického a obchodního kumštu u nás na palubě tak nadšení… Arr!Česká “kolonie”

Konec velkého korzára
Augustin Heřman zemřel v září 1686 na svém panství Bohemia Manor. Heřmanovým dědictvím do dnešních dnů zůstávají dvě školy na území Marylandu - Bohemia Manor High School a Bohemia Manor Middle School - a je po něm pojmenována i dálnice č. 213 (The Augustine Herman Highway).
La Grace žije!
Parta českých nadšenců pod vedením Josefa Dvorského v roce 2010 vlastníma rukama postavila brigu La Grace, která pod českou vlajkou v současnosti brázdí oceány. Ovšem ne jako pirátská, ale jako výletní loď. :) Takže až budete toužit po originálním teambuildingu, můžete se vydat v Augustinových stopách. Ale nečekejte žádné leháro, tmelit se budete jako správní plavčíci při všech námořnických činnostech od loupání brambor až po hlídkování a řízení lodi!Někteří členové naší posádky už se plavby zúčastnili a vřele doporučují. Naše designerka Ciri ve svém volném čase na palubě La Grace uspořádala celý larp s názvem Za obzor (tady si můžete přečíst recenzi).
