Největší český korzár Augustin Heřman

Našel jsi cestu ke skrytému pokladu. Gratulujeme. Až se zastavíš u nás na palubě v Brně, pověz nám o svém úspěchu, máme pro tě schovaný jeden moc libový vzorek. A ať z toho máš něco hned, dovol nám představit největšího českého korzára Augustina Heřmana.

Netaháme tě za fusekli!

Augustin Heřman byl opravdu jediným českým pirátem v Karibiku, jedním z nejlepších kartografů své doby a lordem z Marylandu, kterému patřila polovina Manhattanu!

Nečitelné kapitoly

Mladé roky budoucího piráta obestírá mlžný opar, jako tomu bývá u každého hrdiny, který jako by vypadl ze stránek dobrodružného románu. Narodil se začátkem 17. století. V Mšenu u Mělníka mají poměrně jasno, že to bylo právě tam, ale historikové spekulují i o Praze. Heřmanův otec byl pravděpodobně bohatý obchodník, který padnul na straně stavů v bitvě na Bílé Hoře. Mladíka tak v domovině nic nedrželo a vydal se do Amsterdamu studovat zeměměřičství a geografii. Postupem času se stal nejlepším kartografem ze třídy. Nizozemsko bylo v oné době koloniální supervelmocí, což představovalo ideální startovní pozici pro tak Heřmanovu dobrodružnou povahu. Dlužno říct, že Heřman starší byl možná také protestantským knězem, který podobně jako Komenský ze země i s rodinou utekl. A mladý Augustin možná nestudoval v Holandsku, ale v Londýně… Pro náš příběh je podstatné, že jednoho dne sbalil hoch svých pár svršků a vydal se hledat své štěstí do ještě neprozkoumané Ameriky.

V roli businessmana

Jakmile se Augustín usadil v Novém Amsterdamu (dnešním New Yorku), stal se prvním Čechem žijícím v Americe. Jeho obchodnická dráha je velkolepá: nejprve od indiánů odkoupil obrovské pozemky na území dnešní Filadelfie, ale to byl teprve začátek většího business plánu! Po několika letech tvrdé práce už vlastní celý dolní Manhattan a notný kus New Jersey. Řekněme si to na rovinu, takového člověka byste najali i vy... A to samé zřejmě běželo hlavou guvernéru Peteru Stuyvesantovi, který podnikavého Čecha učinil členem své Nejvyšší rady. A pokud tohle jméno rozčeřilo vlny vaší paměti, není to náhoda. Patrně ho znáte jako postavu ze Sid Meierovy počítačové hry Colonization nebo z obalu stejnojmenných cigaret (podívejte se na reklamu z 80. let). Značku vlastního tabáku tak pojmenoval po svém chlebodárci právě Augustin (ovšem, kdyby získaly cigarety název “Stříbrná noha” podle Stuyvesantova námořního přízviska, bylo by to ještě víc cool). Traduje se také historka o tom, jak byl Augustin po převzetí kolonie Angličany zajat, ale na svém koni vyskočil z prvního patra, přeplaval s ním řeku Delaware a unikl do Marylandu. Horymír by se za něj rozhodně nestyděl.

Augustin jako postrach moří

Ale pěstitelství Heřmanovu dobrodružnou povahu nedokázalo naplnit. Proto si v roce 1649 koupil moderní brigu, které dal název La Grace („Půvabná“) a vydal se loupit na širé moře. Z novopečeného kapitána se stal jeden z nejobávanějších bukanýrů v Karibiku, který spolupracoval i s rumovou legendou Henry Morganem. Augustin ale nebyl obyčejným mořským lupičem, nýbrž korzárem s oficiálním posvěcením přepadat lodě nepřátelské britskému impériu. Mezi jeho nejznámější kousky patří zajetí hned dvou španělských lodí u břehů Guatemaly, plně naložených tabákem, vínem a cukrem. Obchodního ducha v sobě ale nezapřel, takže do Evropy z nového kontinentu pravidelně vozil i velké náklady kožešin a tabáku. Teď už je asi jasné, proč jsme z jeho strategického a obchodního kumštu u nás na palubě tak nadšení… Arr!

Česká “kolonie”

Augustin byl jedním z mála korzárů, kteří neskončili v truhle Davyho Jonese. Řemeslo nakonec pověsil na skobu a vrhl se do svého posledního dobrodružství. Roku 1670 nakreslil vůbec první mapu Marylandu a Virginie. Heřmanova mapa byla tak kvalitní a přesná, že i několik desetiletí po jejím vytištění byla stále považována za nejpřesnější plán jižních kolonií, který využíval ve svém revolučním boji i George Washington! Za tuto mapu obdržel Heřman darem obrovské území v Marylandu, které pojmenoval Bohemia Manor (České Panství). Zde si také zbudoval stálé sídlo. Dům ostatně stojí dodnes a je zapsán v americkém registru historických budov. Augustin Heřman na svoji dávnou domovinu nezapomněl. Nejen že své panství prohlásil za české území, ale za své jméno vždy doplňoval přípisek „Bohemian“, který dával na srozuměnou, odkud pochází.

Konec velkého korzára

Augustin Heřman zemřel v září 1686 na svém panství Bohemia Manor. Heřmanovým dědictvím do dnešních dnů zůstávají dvě školy na území Marylandu - Bohemia Manor High School a Bohemia Manor Middle School - a je po něm pojmenována i dálnice č. 213 (The Augustine Herman Highway).

La Grace žije!

Parta českých nadšenců pod vedením Josefa Dvorského v roce 2010 vlastníma rukama postavila brigu La Grace, která pod českou vlajkou v současnosti brázdí oceány. Ovšem ne jako pirátská, ale jako výletní loď. :) Takže až budete toužit po originálním teambuildingu, můžete se vydat v Augustinových stopách. Ale nečekejte žádné leháro, tmelit se budete jako správní plavčíci při všech námořnických činnostech od loupání brambor až po hlídkování a řízení lodi!

Někteří členové naší posádky už se plavby zúčastnili a vřele doporučují. Naše designerka Ciri ve svém volném čase na palubě La Grace uspořádala celý larp s názvem Za obzor (tady si můžete přečíst recenzi).
O Augustinu Heřmanovi se z učebnic dějepisu na základních školách patrně nedozvíte, což je škoda. Nejen, že byl velkým českým mořeplavcem, kartografem, obchodníkem a korzárem, ale jeho příběh zní natolik fantasticky, že by se o něm vědět prostě mělo. Předávejte ho dál! Třeba pod hashtagem #augustinherman.



Vrátit se na Court of Moravia